Size güzel bir haber vererek yazımıza başlamak istiyoruz. Bebeğiniz elle tututlur bir varlık haline gelmeye başladı ve hatta hamileliğinizin 5. Ayında (yaklaşık olarak 18.- 22. haftalar arası) büyük ihtimalle bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. Evet siz gerçekten de hamilesiniz ve içinizde dünyaya sabırsızlıkla gelmeyi bekleyen harika bir canlı var. Bu hem inanılmaz hem he büyüleyici değil mi?

Peki size bu büyünün daim kalması için vereceğimiz tavsiyeler var mı? Elbette var! Aşağıdaki başlıkları keyifle incelemeniz ve bu ayı harika geçirmeniz dileğiyle.

Size güzel bir haber vererek yazımıza başlamak istiyoruz. Bebeğiniz elle tututlur bir varlık haline gelmeye başladı ve hatta hamileliğinizin 5. Ayında (yaklaşık olarak 18.- 22. haftalar arası) büyük ihtimalle bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. Evet siz gerçekten de hamilesiniz ve içinizde dünyaya sabırsızlıkla gelmeyi bekleyen harika bir canlı var. Bu hem inanılmaz hem he büyüleyici değil mi?

Peki size bu büyünün daim kalması için vereceğimiz tavsiyeler var mı? Elbette var! Aşağıdaki başlıkları keyifle incelemeniz ve bu ayı harika geçirmeniz dileğiyle.

İki Can Besleyenler İçin Güvenli Beslenme
Şanslısınız! Her hamilelik birbirinden çok farklı olsa da genel olarak şunu söyleyebiliriz. İştahınızın açılmaya başladığı bir aydasınız. Bu önünüze gelen, gördüğünüz her şeyi yiyebileceksiniz anlamına gelmiyor tabi ki. Siz yine hamilelerin yemesinin sakıncalı olduğu gıdalara bir es vererek, verimli ve faydalı beslenerek bu yolculuğununuza devam edeceksiniz.
Dilerseniz Medikar Hastanesi’nden Op.Dr. Erdinç Ateş’in Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? videosunu izleyebilir ve konuyla ilgili uzmanından bir ön bilgi edinebilirsiniz.

Bizim de sizlere aşağıda kısa kısa bazı tavsiyelerimiz olacak:

 • İçinizde şüphe varsa, direkt çöpe atın. Hatta bu sizin slogonınız bile olabilir.Bozuk olabilceğinden azıcık bile şüphelenseniz, gıdanın gideceği yer çöp kutusu olmalı, mideniz değil.
 • Besinlerin saklama koşullarına dikkat ederek alış-verişinizi tamamlayın.
 • Çiğ etlere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın, mümkünse bu işlemlerden önce eldiven de kullanabilirsiniz.
 • Mutfağınız ve mutfak tezgahınız her daim temiz olsun. Kuvvetli çözücüler yerine, organiz temizlik malzemeleri almaya gayret gösterin.
 • Buzdolabınızın iç sıcaklığının ideal olup olmadığını kontrol edin. Gerekliyse servisi çağırın.
 • Marine etme işlemini dışarda değil mutlaka buzdolabında gerçekleştirin.
 • Su tüketimine dikkat! Su içmeyi unutanlardan mısınız? Size şunu açıkça söyleyelim bunun hiç zamanı değil. Doktorunuzun tavsiye ettiği ölçüde ( min 10-12 bardak) su içmeli ve gerekirse telefonunuza ilgili hatırlatmaları kurmalısınız.
 • Çiğ et, suşi vb. gıdalar yemiyoruz değil mi?
 • Çok okuyun, yalnızca internetten değil, nitelikli yazarların hamilelikte beslemenme ile ilgili kitaplarını alın, bölgenizde düzenlenen work-shoplara, seminerlere katılın.
 • Yumurta sıvı kalmış ise asla yemeyin, iyi pişmiş olmasına dikkat edin.
 • Sebzelere iyice yıkayın, kabuklarını soyun.
 • Süt ürünlerininin, meyve sularının pastörize olmasına dikkat edin.
 • Şarküteriye ara veriyoruz bu dönemde ve tüm hamilelik boyunca maalesef…
 • Dışarıda yiyeceksek güvenilir yerleri tercih edip, gerekirse garsona sipariş verirken hamile olduğumuzu hatırlatalım. Kimse hamile bir bayanın özel istediğini göz ardı etme cesaretinde bulunmaz değil mi? J

Bebek Gelişim

 1. ayın sonunda artık bebeğinizi kilosunu konuşurken gramları bir kenara bırakmanın zamanı geldi. Bebeğiniz dolu dolu yarım kilo ve yaklaşık 20cm.

Kol ve bacaklar sonunda doğru orantılı

Sevgili bebeğinizin bu ayda görme, dokunma, işitme ve tat alma duyuları gelişiyor.

Merak edenlere;

 • Ne görüyor? Evet, kozamız karanlık ve de göz kapakları henüz açılmadı ama göbeğinize ışık tuttuğunuzda ışığa tepki vereceğini hissediyor olacaksınız. J
 • Neye dokunuyor? Göbek bağınıza. J
 • Ne duyuyor? Sizin ve eşinizin seslerini, kalbinizin atışını ve iç organlarınızdan gelen her türlü sesi, köpek havlamasını, siz sinemadaylen filmin sesini. J
 • Peki son olarak nelerin tadına bakıyor? Amniyotik sıvı sayesinde sizin tattığınız her şeyi

hamilelikte-5-ay-dikkat-edilmesi-gerekenler-1

5. Ay Doktor Kontrolünüz

Bu ay gideceğiniz düzenli doktor kontrolleriyle bebeğinizi gelişimini daha yakından takip edebilir, alınması gereken önlemler ve yapılması gerekli testler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu ayki muayeniz öncesi her zaman yapmanız gereken ilk şey, notlarınızı önceden almanız. Sorularınızı merak ettiklerinizi önceden toparlamanız size fayda sağlayacaktır. Yaşadığınız semptomları iyi gözlemleyin, listeleyin ve doktorunuza açık bir dille anlatın. Unutmayın listeler sizin hamilelik ve sonrasında en büyük kurtarıcınız olacak.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt’ın Hamileliğin 5. ayında anne adayında hangi değişiklikler olur? konulu videoyu izleyebilir ve sizi neler bekliyor fikir edinebilirsiniz.

hamilelikte-5-ay-dikkat-edilmesi-gerekenler-op-dr-numan-beyazıt

Yine yemeklerinizi 5. ayda da az az sık sık yiyin.

Kendinizi koruyun, bol bol C vitamini açık havada yürüyüş yapın. Hasta olan yakınlarınız ile görüşmemeye gayret edin.

Bu ay çatlaklara merhaba diyebilirsiniz. Gebeliklerde olan şeyledir. Krem kullanmak ve bol su içmek yardımcı olacaktır. Benleriniz koyulaşabilir.

Yüzde gebelik maskesi olabilir. Gebekliğe bağlı bir değişimdir, endişe etmenize pek gerek yok. Bebeğinizi hissedeceksiniz asıl önemli olan buJ

Ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Tokatlıoğlu’nun Hamileliğin 5. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır? konulu aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

hamilelikte-5-ay-dikkat-edilmesi-gerekenler-op-dr-pınar-tokatlıoğlu

Hamileliğinizin 5. ayında doktorunuz sizin kilonuzu ve tansiyonunu kontrol edecektir. İdrar testini uygun görürüse, idrar da şeker ve protein var mı kontrolü sağlanabilir.

Hamileliğinizin 5. Ayında gideceğiniz bu kontrollerde fetüsün kalp atımı incelenebilir, rahim büyüklüğü ve şekline bakılır ve fundus yüksekliği analiz edilir.

El ve ayaklarınız da şişme varsa, merak etmeyin inanın bu çok normal. Kontol sırasında bu durumu doktorunuzla da görüşebilirsiniz.

Kariyer

Eğer çalışan bir bayansanız kendinize çok yüklenmeyin. Bu işinizi savsak yapın anlamına gelmiyor. Fkat yapabileceğinizden fazlası için kendinizi zorlamayın. Bu dönem yeni projeler için gönüllü olmak için uygun bir zaman değil.

Sorumluluklarınızı yerine getirin, ve iş yükünüz sizi zorlamaya başladığında yöneticinizle konuşup ilgili birkaç görevin delege edilmesi için uzlaşmaya varabilirsiniz. Tabi bunlar masa başı işi olanlar içindi.

Eğer ağır bir işte çalışıyorsanız, koşullarınız iyileştirilmesi için amirinizle konuşun. Unutmayın Türkeiye’de hamilelerin hakları oldukça geniş.

Aşağıdaki bu linke tıklayarak çalışan hamile bayanların hakkları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu sizin en doğru ve güncel bilgiye ulaşacağınız adres olmalı.

 

Doğum

Doğum tercihinizi öncesinde ne kadar siz belirlemiş olsanız da son sözü her zaman bebeğiniz ve bedeniniz söyleyecektir. Fakat siz yine aşağıdaki doğum çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinin ve sizi neler bekleyebileceğine dair hazırlıklı olun.

 • Normal Doğum
 • Sezeryan Doğum
 • Suda Doğum

Dileriz  gebelikteki 5. Ayınız harika geçer. Bu özel günlerde sık sık not almayı ya da günlük tutmayı düşünebilirisniz. Çoçuğunuz büyüdüğünde sizin neler yaşadığınız hakkında bilgi edinmek isteyebilir kim bilir hem bir kızınız olursa onun için de yol gösterici bir rehber hazırlamış olursunuz, kim bilir?

Paylaşmak güzeldir. Sevgiyle kalın.

Kaynak: